Petra Vlková & BAND ve Víkendové Snídani na TV Nova
, 23 října 2023

V neděli 22. října 2023 proběhla moje jazzová televizní premiéra. 🙂 Měla jsem tu čest a velké potěšení zahrát s mojí kapelou ve Víkendové Snídani TV Nova. Tématem vysílání byl film noir a detektivky, pro jazzmeny ideální a velmi inspirativní zadání, kterému jsem přizpůsobila dvě zásadní věci.

Jako první bylo potřeba vymyslet, jak noirové téma uchopit zvukově, a promítnout jej pak do obsazení kapely. S kolegy hudebníky jsme se shodli na tom, že dosažení potřebného zvuku se neobejde bez bicích a že je také nutný alespoň jeden z typických noirových dechových nástrojů. Nakonec společně se mnou v neděli za tmy vstávali 🙂 a svým krásným hudebním uměním mě podpořili kolegové Mikuláš Pokorný (piano), Martin Jůzl (trubka), Ondřej Štajnochr (kontrabas) a Tomáš Hobzek (bicí).

Když už bylo jasné, v jakém složení vystoupíme, stálo před námi zásadní rozhodnutí číslo dvě: Jaké 3 songy z mého repertoáru vybrat tak, aby ladily k tématu a aby se líbily i „nejazzovému“ divákovi pořadu. Nakonec jsme první zahráli nádherně temnou jazzovou baladu Theloniouse Monka ´Round Midnight. Ve druhém vstupu zazněla svižnější swingovka od Irwinga Berlina Blue Skies. A jako hořko-sladkou noirovou tečku jsme zvolili Život je jen náhoda, jejímž autorem jsou samozřejmě Jaroslav Ježek a pánové Voskovec a Werich.

Součástí každého hudebního vstupu byl i rozhovor, kde reprezentaci kapely nechali kolegové hudebníci zcela na mě – prý, aby mi neubírali na slávě. :-))) Bavili jsme se o stylu noir, co je jazz a swing, o jazzové volnosti v hudebním tvoření, krásách kapelové spolupráce nebo například o mých hudebních kořenech.

Opravdu moc děkuju dramaturgům Víkendové Snídaně za oslovení, úžasnou příležitost, zážitek a cennou zkušenost. A v souladu s tím, co mi po skončení natáčení řekl pan hlavní kameraman – „No vidíte, jak jste to zvládla, a příště to půjde už úplně samo.“ – posílám do Vesmíru prosbu o další podobné momenty. Protože já i kluci z kapely jsme si tohle výjimečné vystoupení užili opravdu výjimečně…